Sarka Helix
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sarka Helix

Welcome to Sarka Helix!
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
Useful Links
Ultimele subiecte
» Conditii pentru afiliat
Ghid pentru incepatori EmptyMier Feb 08, 2012 10:53 am Scris de Amelie Patel

» Warn / Ban
Ghid pentru incepatori EmptyJoi Ian 19, 2012 11:26 am Scris de Amelie Patel

» Regulament
Ghid pentru incepatori EmptyLun Noi 14, 2011 10:46 am Scris de Amelie Patel

» Parerea vizitatorilor
Ghid pentru incepatori EmptyVin Sept 09, 2011 4:39 am Scris de Amelie Patel

» Ghid pentru incepatori
Ghid pentru incepatori EmptyJoi Aug 04, 2011 5:08 am Scris de Elena K. Edwards

Afilieri



 

 Ghid pentru incepatori

In jos 
AutorMesaj
Elena K. Edwards

Elena K. Edwards


Mesaje : 176
Galeoni : 275
Data de inscriere : 03/08/2011

Ghid pentru incepatori Empty
MesajSubiect: Ghid pentru incepatori   Ghid pentru incepatori EmptyJoi Aug 04, 2011 5:08 am

Mai jos o explicatie detaliata despre RPG , pas cu pas.

1. Ce este RPG-ul?

RPG este o scriere prescurtata, care vine de la Role Playing Game.
Cand spui ca faci RPG, sau RPG-uiesti cum spun unii, inseamna ca faci postari pe o anumita tema, in care scrii o parte dintr-o poveste in care personajul tau este cel principal.
De retinut ar fi faptul ca ori de cate ori faci o postare RPG, trebuie sa o termini in asa fel incat altcineva sa poata posta in continuarea a ceea ce ai scris tu.


2. Ce inseamna ooc si ic/bic?


OOC si IC sau BIC reprezinta scrieri prescurtate.
OOC vine de la Out Of Character (=in afara personajului). Aceasta prescurtare o puteti pune inaintea unui comentariu, repros, explicatie, parere etc., adica atunci cand aveti voi ceva de spus, nu personajul vostru.
IC sau BIC vin de la In Character sau Back In Character, insemnand amandoua cam acelasi lucru (inapoi in personaj). De ce le-am mentionat pe amandoua? Pentru ca unele persoane prefera sa scrie BIC, iar altele IC. Aceste prescurtari le puteti pune inaintea unui text rpg.
De retinut...nu trebuie sa puneti IC/BIC inaintea ficarei postari pe care o faceti. Folositi aceasta prescurtare doar in cazul in care incepeti postarea cu un text OOC si completati cu unul IC/BIC.


3. De ce ar trebui sa tin cont cand postez intr-un forum RPG?

In primul rand, daca postezi intr-un forum RPG, nu ai voie sa faci numai postari ooc. Daca incalci aceasta regula se considera SPAM si este stearsa imediat cum un admin sau un moderator o descopera.
In al doilea rand, incercati sa scrieti mai mult de 4 randuri (in IC), pentru ca cei ce mai posteaza in acelasi topic cu tine sa inteleaga ce ai vrut sa spui si sa poata sa isi imagineaza actiunile personajului. De asemenea, puneti semne de punctuatie unde trebuie, scrieti pe romaneste si fara limbaj de messenger! (astfel de postari vor fi editate sau sterse).


4. Care sunt regulile de scriere?

Atunci cand vorbeste personajul vostru, folositi "ghilimele" sau scrieti ingrosat, iar atunci cand gandeste personajul, folositi 'apostrofi' sau scrieti inclinat. V-as ruga sa nu scrieti colorat si sa nu scrieti pe un alt rand la fiecare replica sau idee pe care o aveti. Daca nu scrieti cel putin 4-5 randuri intr-un paragraf, nu dati enter pentru a parea postarea mai lunga, ok?
Aveti grija ca toate postarile RPG pe care le faceti sa fie la trecut. Este mult prea ciudat ca acestea sa fie la prezent, pentru ca nimic nu se intampla in momentul vorbitii. De asemenea, sa nu vad postari la viitor. Poate spuneti ca "totul se intampla in viitor, deci ar trebui sa postam la viitor". Ei bine, nu e asa. RPG-ul are aceleasi reguli oricare ar fi subiectul sau timpul in care se desfasoara actiunile pe un forum!


5. Am intalnit explicatii multiple pentru Power-Play. Ce inseamna defapt?


Power-Play, care se prescurteaza PP, inseamna ca cineva, atunci cand posteaza RPG, povesteste si actiunile altui personaj. Acest lucru este STRICT INTERZIS. Sa nu vad astfel de lucruri in postari!
Sus In jos
https://thewizardsrebellion.forumgratuit.ro
 
Ghid pentru incepatori
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Sarka Helix :: Administrare :: Reguli-
Mergi direct la: